Φορολογικά Νέα / Forum

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΩΝ ΕΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΩΝ ΕΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΣΥΝΤΑΞΗΣ

Δημοσίευσηαπό kastoras » Παρ Οκτ 04, 2013 2:41 pm

Καλησπέρα,

Η γραμματεία του ταμείου μου (ΕΤΑΑ πρώην ΤΣΑΥ) μου γνώρισε ότι δεν μπορώ να αναγνωρίσω τα πλασματικά χρόνια σπουδών (πληρώνοντας τις αντίστοιχες εισφορές) για προσαύξηση του ποσού της σύνταξης. Επειδή πιστεύω το αντίθετο παρακαλώ θα ήθελα τη γνώμη σας για το αν θα έχω προσαύξηση σύνταξης αναγνωρίζοντας τα πέντε έτη σπουδών, δεδομένου ότι:

1. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας.
2. Έχω γεννηθεί τον Μάρτιο του 1948.
3. Έχω κάνει έναρξη ασφάλισης το Νοέμβριο του 1985.
4. Προτίθεμαι να βγω σε σύνταξη το 2015, συμπληρώνοντας το 67ο έτος της ηλικίας μου (σύνταξη λόγω γήρατος).

Ευχαριστώ.
kastoras

Δημοσ.: 3
Εγγραφη: Παρ Οκτ 04, 2013 2:25 pm

Re: ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΠΛΑΣΜΑΤΙΚΩΝ ΕΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΓΙΑ ΠΡΟΣΑΥΞΗΣΗ ΣΥΝΤΑ

Δημοσίευσηαπό slidar » Δευτ Οκτ 07, 2013 9:02 am

Έχουμε την άποψη, ότι ορθά σας απάντησαν από την γραμματεία του ΤΣΑΥ γιατί:

Από τα πληροφοριακά στοιχεία που μας δίνετε μέσα απο το ερώτημά σας, διαπιστώνουμε ότι θεμελιώσατε συνταξιοδοτικό δικαίωμα στο ΤΣΑΥ μέχρι 31/12/2010 με τουλάχιστον 21 και 1/2 έτη ασφάλισης, το οποίο πρόκειται να ασκήσετε το έτος 2015 με τη συμπλήρωση και του απαιτούμενου ορίου ηλικίας.

Όμως επειδή η θεμελίωση έγινε σύμφωνα με τις διατάξεις του Ν. 2084/1992, όπου δεν προβλέπεται η αναγνώριση πλασματικών ετών σπουδών, για τον λόγο αυτό, θεωρούμε ορθή την απάντησή τους.

Η αναγνώριση του χρόνου σπουδών (για θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος ή για προσαύξηση της σύνταξης) άρχισε να ισχύει από 1/1/2011 , με την ψήφιση του Ν. 3996/2011.
slidar

Δημοσ.: 117
Εγγραφη: Τρί Φεβ 09, 2010 11:53 pm

Επιστροφή στην Συνταξιοδοτικά θέματα

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες